červen

S mobilem na dovolenou

Krásné sluneční dny jakoby přivolávaly dovolenou. Po týdnech či měsících strávených doma se již mnoho z nás těší, až budou moci vyrazit z města a užít si zasloužený relax. K plavkám a opalovacímu krému (nebo ke spacáku a pohorkám) však většina z nás přibaluje i mobilní telefon. Podle jednoho z průzkumů se 85 % Čechů připojuje z dovolené k Internetu a 17 % přímo vyžaduje, aby mohli být v místě on-line. Před tím, než však svého mobilního miláčka vyvezeme za hranice velkoměsta, pojďme se podívat a připomenout, na co bychom si měli dát pozor, abychom zůstali v bezpečí nejen na dovolené, ale i po návratu z ní.

 

 

Fotografie a posty

Pochlubit se fotkou na Facebooku či Instagramu může být pro mnohé z nás lákavé. Obdivovat zapomenuté kouty Čech či průzračnou vodu a tiše závidět však mohou nejen naši kamarádi a kolegové, ale rovněž úplně cizí lidé. A ti nemusí mít vždy dobré úmysly. 

Podle neoficiálních statistik si dnes zloději více než dvě třetiny nemovitostí vytipovávají podle informací na sociálních sítích. K rozhodování kam jít jim mnoho z nás pomáhá právě statusy typu "Jedu z Prahy .... ", "Konečně zasloužená dovolená...", "Užívám si léto...", ale i "Nádherný výlet na...". Užitečné pro zloděje může být i automatické přidávání polohy u některých příspěvků nebo GPS souřadnicí do fotografií.

Vyvarujte se nutkání hned po příjezdu na dovolenou zveřejnit fotky a šťastné příspěvky o tom, jak se máte skvěle. Pokud se chcete s fotkami pochlubit, raději počkejte, až se vrátíte domů. Zároveň fotky zveřejňujte jen pro své přátele!

 

Podvodné nabíječky

Potřeba častého dobíjení mobilních telefonů stála za rostoucí popularitou veřejných nabíječek či volně přístupných USB portů, prostřednictvím kterých si můžeme snadno dobít telefon na nádraží, chytré lavičce, obchodním centru či třeba v kavárně. 

Pro nabíjení většiny mobilních telefonů je využíván USB kabel, který vedle přenosu elektrického proudu umožňuje i přenos dat. Toho využívá tzv. podvod juice jacking, kdy během nabíjení útočník může získat přístup k našemu telefonu a buď do něj stáhnout data, nebo naopak nahrát malware.

Pokud víte, že budete déle bez nabíječky, snažte se baterii telefonu šetřit. Nejvíce pomůže vypnutí GPS a WiFi a dále pozavírání otevřených aplikací (oken), která běží na pozadí.

 

Rozbití a přehřátí

Na cestách je bohužel mnohem větší nebezpečí, že nám mobil vypadne a na displeji se vytvoří větší či menší pavouk. Pokud ještě nemáme nalepeno ochranné sklo (někdy nazýváno jako panzer glass), je nyní ten nejvyšší čas. Na pobyt u vody bychom pak mobil měly vybavit vodotěsným pouzdrem.

Spolu se stoupající rtutí teploměru je dobré myslet na to, že stejně jako mnohým z nás, ani mobilnímu telefonu nesvědčí vysoké teploty a měli bychom jej chránit před přehřátím. Telefon bychom tak neměli nechávat nejen na přímém slunci, ale třeba i v autě. K zahřívání telefonu přispívají i některé aplikace náročné na výkon, např. hry či úprava videa.

 

S mobilem do zahraničí

Přesto, že mnoho z nás ještě před několika týdny nevěřilo tomu, že budou moci strávit letošní léto v zahraničí, nyní je již jasné, že hranice se začínají pomalu otevírat a při výběru dovolené se tak nebudeme muset zaměřovat jen na české řeky a rybníky. Přestože mobil nepotřebuje k překročení státní hranice pas ani potvrzení o bezinfekčnosti, v některých aspektech se jeho používání v zahraničí od toho v Čechách přeci jen odlišuje.

Přestože již několik let můžeme ze zemí Evropské unie volat a surfovat za stejných podmínek jako z Čech, měli bychom si dát pozor na tzv. roamingové pasti. Tímto výrazem označuji místa na hranicích Evropské unie, ze kterých se nám mobil automaticky připojuje k síti mimo-evropského operátora. 

S ohledem na aktuální otevírání hranic se s takovými pastmi můžeme setkat např. na řeckých ostrovech Sámos, Chios a Lesbos, ze kterých má telefon často snahu se připojit k turecké síti nebo při cestě na jih Chorvatska, kdy projíždíme přes Bosnu a Hercegovinu. Připlatit si za použití mobilního telefonu v Evropě u některých operátorů můžeme rovněž např. v Monaku či některých ostrovech se zvláštním statusem, jako jsou Faerské ostrovy, Ostrov Man či Severní Kypr. Zároveň je třeba mít na paměti, že členem EU není Švýcarsko.

 

Pokud se chcete vyhnout vysokým účtům, zakažte si na telefonu mobilní data. Před roamingovou pastí pak ochrání vypnutí automatického připojení k síti.

 

Užitečné aplikace na cestu

Na cestách se nám však telefon může stát i užitečným pomocníkem. Zde je hned několik tipů na aplikace, které je dobré přibalit na výlet:

  • Mapy.cz - přehledné mapy od české internetové jedničky Seznam.cz. Na rozdíl od Google Maps obsahují i turistické značky, rozhledny a další užitečné informace. Mapy lze zároveň stáhnout do telefonu (off-line verze) a využívat i v místech, kde není signál (nebo vám již došla díky sjíždění videí data :o).

  • Sky Map - využijme toho, že ve vzduchu je mnohem méně letadel a snažme se vychutnat pohled na čistou noční oblohu. S určením souhvězdí nám pomůže aplikace Sky Map. A pokud přeci jen zatoužíte vědět, kam letí jaké letadlo, nainstalujte si oblíbený FlightRadar24.

  • Splittr - možná to také znáte. Jedete s kamarády na dovolenou a jednou platí ten, po druhé zase onen. Abyste nemuseli každý večer sedět nad účty, zkuste tuto aplikaci, která rozpočítávání nákladů řeší za vás. Je sice v angličtině, ale jako měnu lze nastavit i české koruny.

  • Záchranka - další česká aplikace. Díky stisknutí jediného tlačítka je možné přivolat zdravotnickou záchrannou službu či horskou službu. Spolu s přivoláním se zároveň odešlou souřadnice s naší polohou a další důležité informace, které pomohou s naší záchranou.