o vzdělávací kampani

dětství online

Dnešní děti prožívají své dětství online. Na internetu tráví většinu svého volného času, přitom jsou zde vystaveny mnoha nebezpečím. Přirozeně se snaží napodobovat své vzory, přijímají různé nebezpečné výzvy nebo se nechávají vylákat na schůzku s cizím člověkem v domnění, že jde o vrstevníka. S těmito hrozbami nejsou dostatečně seznámeny a nedokáží je přesně identifikovat. Jsou tak velmi snadno zranitelné a neví, kam se v případě problémů obrátit. V problematice se často neorientují ani jejich rodiče a učitelé.

„Zcela přirozeně učíme děti přecházet silnici a pohybovat se v reálném světě. A stejně tak bychom jim měli umět poradit, jak se pohybovat bezpečně i ve světě virtuálním.“
Renáta Zajíčková, starostka Prahy 5 „Nejen jako matka tří synů, ale i jako dlouholetá pedagožka mám bohaté zkušenosti s dětmi, které právě dospívají. Telefony už téměř nepouštějí z ruky a se skloněnou hlavou tráví svůj volný čas na sociálních sítích. Dnes a denně se ukazuje, že tento fenomén v sobě navíc skrývá mnohá nebezpečí. Kyberšikana, zneužívání osobních údajů, falešné profily - před tím vším bychom měli naše děti včas varovat.

Zcela přirozeně učíme děti přecházet silnici a pohybovat se v reálném světě. A stejně tak bychom jim měli umět poradit, jak se pohybovat bezpečně i ve světě virtuálním. K tomu chceme přispět a proto jsme se rozhodli spustit malý projekt s velkými ambicemi. Žádné nudné letáky a strašení... Pro děti, rodiče i učitele připravujeme projekce filmů, divadla, zábavné besedy se známými osobnostmi, soutěže a pro nejmenší třeba čtení pohádek, do kterého se moc ráda zapojím osobně.“

Mgr. Renáta Zajíčková
starostka městské části Praha 5„Nejen díky mobilním telefonům, hrám a sociálním sítím naše děti prožívají své dětství jinak než my.“
„Dnešní děti mají k novým technologiím logicky mnohem blíže než my. Mnoho z nás má pak pocit, že nám "ujíždí vlak" a dětem nerozumíme. Facebook je již pro mnoho dnešních dětí přežitek, jeho místo zaujal Instagram, TikTok a další... Nejen díky mobilním telefonům, hrám a sociálním sítím naše děti prožívají své dětství jinak než my. To však neznamená, že jim i díky našim životním zkušenostem nemůžeme pomoci.

Naším cílem je propojit svět dětí a dospělých. Školám v naší městské části zároveň pomůžeme se zajištěním preventivních aktivit podporujících digitální gramotnost jak dětí, tak učitelů.”

Mgr. Jiří Průša (Bezpečně na netu)
lektor, konzultant, odborný garant projektu S nadhledem na síti

Jiří se již více než 10 let věnuje bezpečnosti dětí na internetu, z toho více než 5 let implementaci evropského projektu Safer Internet v České republice. Od roku 2019 se ve sdružení CZ.NIC podílí na realizaci projektu Bezpečně na netu a mj. zastupuje Českou republiku v mezinárodní síti INSAFE sdružující národní centra bezpečnějšího internetu (SIC). Vedle vedení českého SIC se Jiří stále věnuje i vlastní osvětové činnosti na školách, zejména kurzům zaměřených na bezpečnost mobilních telefonů či nelegální on-line obsah. Je také autorem několika vzdělávacích zdrojů pro děti, třeba bezpečnostního pexesa. V minulosti se jako dobrovolník podílel na zakládání lokálních digitálních center hned v několika afrických zemích (Keňa, Nigérie, Uganda, Zambie), kde zároveň působil jako lektor.Projekt roku 2020, který cílí na bezpečné chování v kyberprostoru

S nadhledem na síti

Vzdělávací kampaň Dětství online je součást projektu S nadhledem na síti městské části Praha 5.

Internet již dnes bereme jako samozřejmou součást každodenního života. Ne vždy si však uvědomujeme rizika, kterým na síti čelíme. Nejčastější jsou například zneužívání osobních údajů a falešných profilů nebo kyberšikana. Ta se dokonce týká každého druhého dítěte v Česku.


Ke zvýšení digitální gramotnosti ve společnosti chceme jako městská část přispět, proto vznikl projekt S nadhledem na síti, který se postupně zaměří na různá témata a cílové skupiny. Prvním výstupem projektu bude kampaň věnující se primárně problematice digitální bezpečnosti dětí a dospívajících s názvem Dětství online. Cílená je na děti, jejich rodiče a učitele. V roce 2020 bude různými formami průběžně osvětlovat 10 témat zpracovaných společně s odborníky. Spolupracovat budeme s mateřskými, základními i středními školami na Praze 5.Kde se o projektu píše:
Partneři projektu
Jaké připravujeme výstupy? Nudné letáky nečekejte :)
ilustrace a komixové příběhy

Menším dětem chceme informace předávat jednoduše a zábavně, spolupracujeme proto se svělým ilustrátorem.

články s praktickými tipy

Rodičům budeme přinášet jedoduché a praktické návody, jak dětem s bezpečným používáním internetu poradit.

akreditované kurzy pro učitele

Vždy je dobré, když je učitel připraven a ví si rady. Třeba pokud ve své třídě narazí na nepříjemnou kyberšikanu.

besedy a debaty s hosty

Články a rady na webu jsou fajn. Nejlepší je ale hovořit osobně. Proč by to nemohlo být neformální a zábavné? Děti přeci vychováváme všichni, třeba i známé osobnosti.

edukační videa

Můžeme se stavět na hlavu, stejně naše rady děti číst nebudou... Proto pro ně připravujeme zábavná videa, spolupracovat s námi budou studenti středních škol Prahy 5.

zábavné přednášky

Žádné strašení a "nalejvárna". Připravili jsme filmy v kině, divadelní představení i čtení pohádek pro nejmenší. Chceme zkrátka, aby to všechny bavilo.